FAQ

Kim jest Uczeń w projekcie „Wrocław na językach świata”?

Uczniem jest obcokrajowiec przebywający we Wrocławiu, który chce nauczyć się języka polskiego lub podnieść swoje kwalifikacje językowe.

Kim jest Wolontariusz w projekcie „Wrocław na językach świata”?

Wolontariuszem jest mieszkaniec Wrocławia, który chce pomagać obcokrajowcom w nauce języka polskiego.

Jakie są wymagania, żeby wziąć udział w projekcie jako Wolontariusz lub Uczeń?

Wymogiem jest pełnoletność (wiek minimum 18 lat) oraz zamieszkiwanie na terenie Wrocławia.

Czy projekt „Wrocław na językach świata” ma coś wspólnego ze szkołą języków obcych?

Nie, projekt nie działa ani jako szkoła języków obcych ani nie jest częścią takowej. Założeniem projektu jest bezpłatna pomoc obcokrajowcom w nauce języka polskiego na zasadach wolontariatu.

Czy udział w projekcie jest płatny?

Nie, udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Jak długo trzeba czekać na przydzielenie Ucznia/Wolontariusza i rozpoczęcie nauki języka polskiego?

Czas oczekiwania jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest wybrane przez Ucznia/Wolontariusza miejsce oraz dni i godziny spotkań. Tandem możemy utworzyć tylko z Ucznia i Wolontariusza, którym odpowiada to samo miejsce (lub okolica) oraz dni i godziny spotkań. Jeśli Uczeń wybrał miejsce (okolicę) do spotkań, w którym nie ma wolnego Wolontariusza lub Wolontariuszowi nie odpowiada termin spotkań, to czas oczekiwania może się znacznie wydłużyć. Uczniowie zazwyczaj oczekują od kilku tygodni do ~3 miesięcy na przydzielenie Wolontariusza. Prosimy pamiętać, że w projekcie bierze udział 3 razy więcej Uczniów niż Wolontariuszy i niestety nie mamy wpływu na czas oczekiwania. Dlatego prosimy o cierpliwość!

Czy mogę zmienić Ucznia / Wolontariusza / miejsce spotkań w trakcie udziału w projekcie?

Tak! Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Tobie miejsce spotkań lub partner tandemowy możesz skontaktować się z nami i poprosić o dokonanie zmiany.

Czy projekt dysponuje materiałami szkoleniowymi, które mogą być wykorzystane podczas nauki?

Tak, Wolontariusz może bezpłatnie wypożyczyć w biurze projektu książki oraz ćwiczenia do nauki języka polskiego jako obcego. Materiały te zwracane są po zakończeniu nauki. Więcej informacji na stronie „Biblioteczka materiałów do nauki języka polskiego jako obcego”.

Jestem Wolontariuszem – w jakim języku powinienem uczyć Ucznia?

Głównym założeniem projektu jest nauka języka polskiego, więc po polsku. Jeśli Uczeń nie zna języka polskiego komunikuj się z nim w języku, którym wspólnie władacie (np. angielski, hiszpański, włoski, rosyjski).

Jestem Wolontariuszem – czy mogę podpisać umowę wolontariacką?

Tak! Jeśli chcesz podpisać z nami umowę wolontariacką skontaktuj się z nami – kontakt@wnjs.pl.

Czy po zakończeniu nauki dostanę certyfikat znajomości języka polskiego?

Nie, nie jesteśmy szkołą językową i nie możemy wystawiać certyfikatów językowych. Możemy natomiast wystawić zaświadczenie o uczestnictwie w projekcie w językach:  polskim, angielski, ukraińskim, rosyjskim.

Przewiń stronę do góry