FAQ

Kim jest Uczeń w programie „Wrocław na językach świata”?

Uczniem jest obcokrajowiec przebywający we Wrocławiu, który chce nauczyć się języka polskiego lub podnieść swoje kwalifikacje językowe, ale również poznać polską kulturę i tradycje.

Kim jest Wolontariusz w programie „Wrocław na językach świata”?

Wolontariuszem jest mieszkaniec Wrocławia (lub okolic), który chce pomagać obcokrajowcom w nauce języka polskiego, ale również pokazać im polską kulturę i tradycje.

Jakie są wymagania, żeby wziąć udział w programie jako Wolontariusz lub Uczeń?

Wymogiem w przypadku Wolontariusza oraz Ucznia jest pełnoletność (wiek minimum 18 lat) oraz zamieszkiwanie na terenie Wrocławia lub w okolicy Wrocławia. Nasi wolontariusze nie uczą osób małoletnich.

Czy program „Wrocław na językach świata” ma coś wspólnego ze szkołą języków obcych?

Nie, nasz program nie działa ani jako szkoła języków obcych ani nie jest częścią takowej. Założeniem programu jest bezpłatna pomoc obcokrajowcom w nauce języka polskiego na zasadach wolontariatu.

Czy udział w programie jest płatny?

Nie, udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Jak długo trzeba czekać na przydzielenie Ucznia/Wolontariusza i rozpoczęcie nauki języka polskiego?

Czas oczekiwania jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest wybrane przez Ucznia/Wolontariusza miejsce oraz dni i godziny spotkań. Tandem / grupę językową możemy utworzyć tylko z Ucznia i Wolontariusza, którym odpowiada to samo miejsce (lub okolica) oraz dni i godziny spotkań. Jeśli Uczeń wybrał miejsce (okolicę) do spotkań, w którym nie ma wolnego Wolontariusza lub Wolontariuszowi nie odpowiada termin spotkań, to czas oczekiwania może się znacznie wydłużyć. Uczniowie zazwyczaj oczekują od kilku tygodni do ~6 miesięcy na przydzielenie Wolontariusza. Prosimy pamiętać, że w programie bierze udział 4 razy więcej Uczniów niż Wolontariuszy i niestety nie mamy wpływu na czas oczekiwania. Bywa również tak, że nie jesteśmy w stanie znaleźć Wolontariusza dla konkretnego Ucznia.

Czy mogę zmienić Ucznia / Wolontariusza / miejsce spotkań w trakcie udziału w programie?

Tak! Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Tobie miejsce spotkań lub partner tandemowy możesz skontaktować się z nami i poprosić o dokonanie zmiany.

Czy progran dysponuje materiałami szkoleniowymi, które mogą być wykorzystane podczas nauki?

Tak, Wolontariusz może bezpłatnie wypożyczyć w naszym biurze książki, ćwiczenia oraz gry planszowe do nauki języka polskiego jako obcego. Materiały te zwracane są po zakończeniu nauki. Więcej informacji na stronie „Biblioteczka materiałów do nauki języka polskiego jako obcego”.

Jestem Wolontariuszem – w jakim języku powinienem uczyć Ucznia?

Głównym założeniem programu jest nauka języka polskiego, więc po polsku. Jeśli Uczeń nie zna języka polskiego komunikuj się z nim w języku, którym wspólnie władacie (np. angielski, hiszpański, włoski, rosyjski).

Jestem Wolontariuszem – czy muszę podpisać umowę wolontariacką?

Podpisanie porozumienia wolontariackiego jest obowiązkowe, bez niego nie możesz rozpocząć wolontariatu w naszym programie.

Czy po zakończeniu nauki dostanę certyfikat znajomości języka polskiego?

Nie, nie jesteśmy szkołą językową i nie możemy wystawiać certyfikatów językowych. Możemy natomiast wystawić wolontariuszom zaświadczenie o uczestnictwie w programie w językach:  polskim, angielski, ukraińskim, rosyjskim.