Uczeń – Jak to działa?

intro_wolontariusz_jak_bluePrzyjechałeś do Wrocławia i chcesz nauczyć się języka polskiego oraz poznać polską kulturę? To proste!

Zarejestruj się, a nasz Animator umówi Cię na spotkanie tandemowe z jednym z Wolontariuszy biorących udział w kampanii. Podczas spotkania z Wolontariuszem ustalicie, jak często i gdzie będziecie się spotykać. Podczas każdego spotkania, Wolontariusz – Twój partner tandemowy, na podstawie udostępnionych przez nas materiałów dydaktycznych (książki, ćwiczenia, fiszki), przeprowadzi dla Ciebie zajęcia z języka polskiego.

 

Czy jesteśmy szkołą językową i wystawiamy certyfikaty?

Nie, nie jesteśmy szkołą językową i nie wystawiamy certyfikatów. Nauczycielem w naszej kampanii społecznej może zostać każdy mieszkaniec Wrocławia, który ma czas i chęć aby pomóc Tobie w przyswojeniu języka polskiego. Języka polskiego uczyć będzie Wolontariusz, który nie jest nauczycielem szkoły językowej.

Kiedy i gdzie się uczyć?

Wspólnie z partnerem ustalicie, jak często chcecie się spotykać w ramach kampanii (choć sugerujemy jedno, dwugodzinne spotkanie w tygodniu). Gdzie i kiedy możesz się uczyć, dowiesz się, jeśli zajrzysz do Formularza zgłoszeniowego lub mapy spotkań.

Materiały dydaktyczne

Nie musisz martwić się o brak podręcznika i zeszytów ćwiczeń! My przygotujemy dla Ciebie i Twojego Wolontariusza książki/ćwiczenia, które będziemy Wam dostarczać przed każdym spotkaniem. Treść zadań dopasujemy do deklarowanej przez Ciebie znajomości języka polskiego. Jeśli jednak uznasz, że lekcje są zbyt proste, lub że sprawiają Ci zbyt wiele trudności, powiedz to swojemu Wolontariuszowi. Skontaktuje się z Animatorem – opiekunem Waszego tandemu – który pomoże Wam rozwiać wątpliwości.

W jakim języku się uczyć?

To zależy tylko od Ciebie! Jeśli czujesz, że nie znasz jeszcze języka polskiego na tyle, by mówić tylko po polsku, po prostu korzystaj z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego… Pamiętaj tylko, że język-pośrednik musi znać także Twój Wolontariusz. Zatem zgłaszając się do udziału w kampanii pamiętaj po podaniu w formularzu informacji o językach, jakimi się posługujesz.

Natomiast jeśli znasz już trochę język polski, staraj się mówić tylko po polsku! Z czasem Ty i Twój partner poruszać będziecie coraz trudniejsze tematy, a bariery językowe znikną!

No dobrze, ale co w zamian…

Choć założeniem kampanii są spotkania podczas których Wolontariusz uczy Ciebie języka polskiego, w zamian możesz zaoferować mu coś więcej niż swoją sympatię! Być może Twój partner będzie chciał poznać Twój język! Może Wolontariusz zawsze chciał grać na gitarze, a to akurat Twój ukochany instrument? Może szyjesz i możesz zaprezentować kilka ciekawych krojów? Lubisz gotować? Przygotuj swojemu partnerowi z tandemu pyszny deser! Wszystkie chwyty dozwolone! Pamiętaj, że znajomość języka polskiego to tylko droga do osiągnięcia celu – poznania lokalnej społeczności i poczucia się we Wrocławiu jak w domu. Mało? Sprawdź, jakie jeszcze czekają na Ciebie Korzyści.

Czy moje dane są bezpieczne?

Tak! Nie przekazujemy Twoich danych ani innym podmiotom, ani nawet wolontariuszowi, z którym masz się spotkać. To od Ciebie zależy, czy udostępnisz swój numer telefonu, adres e-mail itp. swojemu wolontariuszowi. My jednak zalecamy zachowanie bezpieczeństwa w tym zakresie. Pamiętaj – możesz wszystko załatwić za pośrednictwem Animatora, który opiekuje się Twoim tandemem.