Uczeń – Jak to działa?

Przyjechałeś do Wrocławia i chcesz nauczyć się języka polskiego oraz poznać polską kulturę? To proste!

Zarejestruj się, a nasz pracownik umówi Cię na spotkanie tandemowe lub w grupie z jednym z Wolontariuszy (mieszkańców Wrocławia) biorących udział w programie. Podczas kontaktu z Wolontariuszem ustalicie, jak często i gdzie będziecie się spotykać. Podczas każdego spotkania, Wolontariusz (Twój partner językowy) przeprowadzi dla Ciebie zajęcia z języka polskiego.

Czy jesteśmy szkołą językową i wystawiamy certyfikaty?

Nie, nie jesteśmy szkołą językową i nie wystawiamy certyfikatów. Nauczycielem w naszym projekcie może zostać każdy mieszkaniec Wrocławia, który ma czas i chęć aby pomóc Tobie w przyswojeniu języka polskiego. Języka polskiego uczyć będzie Wolontariusz, który nie jest nauczycielem szkoły językowej.

Kiedy i gdzie się uczyć?

Wspólnie z Wolontariuszem ustalicie, jak często chcecie się spotykać w ramach programu. Gdzie uczyć, dowiesz się, jeśli zajrzysz do zakładki Mapa miejsc spotkań. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem w programie wypełnij uważnie formularz zgłoszeniowy.

Materiały dydaktyczne

W razie potrzeby Wolontariusz może wypożyczyć od nas książki, ćwiczenia i gry planszowe do nauki języka polskiego i wykorzystać je podczas Twoich spotkań językowych.

W jakim języku się uczyć?

To zależy tylko od Ciebie! Jeśli czujesz, że nie znasz jeszcze języka polskiego na tyle, by mówić tylko po polsku, po prostu korzystaj z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego… Pamiętaj tylko, że język-pośrednik musi znać także Twój Wolontariusz. Zatem zgłaszając się do udziału w projekcie pamiętaj po podaniu w formularzu informacji o językach, jakimi się posługujesz.

Natomiast jeśli znasz już trochę język polski, staraj się mówić tylko po polsku! Z czasem Ty i Twój Wolontariusz poruszać będziecie coraz trudniejsze tematy, a bariery językowe znikną!

No dobrze, ale co w zamian…

Choć założeniem programu są spotkania, podczas których Wolontariusz uczy Ciebie języka polskiego, w zamian możesz zaoferować mu coś więcej niż swoją sympatię! Być może Twój partner będzie chciał poznać Twój język! Może Wolontariusz zawsze chciał grać na gitarze, a to akurat Twój ukochany instrument? Może szyjesz i możesz zaprezentować kilka ciekawych krojów? Lubisz gotować? Przygotuj Wolontariuszowi pyszny deser! Wszystkie chwyty dozwolone! Pamiętaj, że znajomość języka polskiego to tylko droga do osiągnięcia celu – poznania lokalnej społeczności i poczucia się we Wrocławiu jak w domu. Mało? Sprawdź, jakie jeszcze czekają na Ciebie Korzyści.